Glina jest materiałem niezwykle plastycznym, a dzięki temu – wdzięcznym dla rąk każdego artysty, który poprzez wyrabianie, wałkowanie i wyciskanie jej rozwija swoją sprawność manualną. Jest to szczególnie ważne dla najmłodszych w późniejszej edukacji. Jako pedagog, doceniam terapeutyczny aspekt pracy z gliną zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Poprzez taką aktywność twórczą każdy doskonali koordynację wzrokowo-ruchową, uczy się wyrażać swoje emocje, rozwija wyobraźnię, ćwiczy koncentrację uwagi i planowanie przestrzenne, a satysfakcja i radość z efektu pracy wzmacniają poczucie własnej wartości. W związku z tym, że praca z gliną jest dość długim procesem i na efekty swojej pracy trzeba poczekać uczy nas cierpliwości, natomiast czasem niefortunne zdarzenie i początkowa kruchość naszego dzieła zmusza nas do zmierzenia się z porażką.
W mojej pracy z dziećmi i młodzieżą zazwyczaj proponowane zadania wykonywane są indywidualnie, dzięki temu uczestnicy uczą się samodzielności. Niekiedy jednak realizacja projektu wymaga pracy zespołu, wtedy dzieci uczą się działania w grupie, mają wtedy okazję do obserwacji innych, współdziałania, co wpływa na ich doświadczenia społeczne. Na każdych zajęciach uczestnicy są odpowiedzialni za porządek panujący w sali, każdy sprząta po sobie i każdy dba o czystość i ład narzędzi. Wpływa to pozytywnie na kształtowanie grupowej odpowiedzialności co ma swoje odniesienie w późniejszych działaniach, np. przestrzegania norm społecznych.
Z gliny możemy dowolnie tworzyć, czasem w sposób zamierzony a innym razem zupełnie przypadkowy. Dzięki temu warsztaty lepienia z gliny mają funkcję terapeutyczną, mogą stanowić pomoc w walce ze stresem, gdyż odprężają, rozładowują napięcia i wyciszają. Może to wpływać pozytywnie na niwelowanie zachowań agresywnych.
Moim głównym celem jest to żeby każdy bawił się gliną, oswajały z materiałami, wypróbowywały możliwości swoje i materiału z jakim pracuje. Czasem spod ręki każdego, głównie małego, artysty wychodzą rzeczy, których na pierwszy rzut oka trudno odgadnąć przeznaczenie, ale użyta wyobraźnia i zaangażowanie sprawiają, że ich wartość jest bezcenna. Satysfakcja i radość z efektu swojej pracy wzmacnia poczucie własnej wartości co jest niezwykle ważne dla każdego ale szczególnie dla młodego człowieka, który musi poradzić sobie z zagrożeniami czyhającymi na każdy kroku.
Rozbudzanie w dzieciach zainteresowania twórczością jest dobrą drogą do tego, aby swój wolny czas spędzały inaczej niż przed telewizorem, czy komputerem. Ważna jest, aby dziecko miało świadomość, że sposób spędzania czasu wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.